Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wyróżnienie prezydenta RP za projekt „Echa powstania styczniowego w Małopolsce…”

Data publikacji: 2013-11-14, Data modyfikacji: 2013-11-14
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu Święta Niepodległości 11 listopada br. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień za najciekawsze przedsięwzięcia realizowane z okazji tegorocznej 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego.

 

Spośród ponad 400 zgłoszonych do konkursu inicjatyw z całego kraju 27 odznaczono szczególnym wyróżnieniem od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Bronisława Komorowskiego. Wśród finałowych przedsięwzięć znalazł się również projekt „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” realizowany przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, w tym Oddział PTH w Limanowej. W imieniu organizatorów wyróżnienie odebrali prezes Oddziału PTH w Limanowej Magdalena Dyląg i prezes Oddziału PTH w Nowym Targu Robert Kowalski. Prezes limanowskiego oddziału wręczyła ponadto prezydentowi pakiet pocztówek „Udział powstania styczniowego na Ziemi Limanowskiej” – wydane prace konkursowe uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych biorących udział w konkursie plastycznym. Prezydent zachwycił się pracami młodych uczestników przedsięwzięcia.

 

Projekt jest realizowany w ramach programu „Patriotyzm jutra” Muzeum Historii Polski współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad projektem objęli Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa i Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Jan Szymczak.

 

Sukces projektu w jego limanowskiej części był możliwy dzięki zaangażowaniu nie tylko członkom stowarzyszenia, ale także lokalnym partnerom: Muzeum Regionalnemu Ziemi Limanowskiej, Urzędowi Miasta Limanowa na czele z Burmistrzem Władysławem Biedą, Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej – Oddział w Limanowej na czele z p. Pauliną Ablewicz, Bankowi Spółdzielczemu w Limanowej, Limanowskiemu Domowi Kultury, Chórowi Canticum Jubilaeum, Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. G. Bacewicz w Limanowej, Almanachowi Ziemi Limanowskiej. Serdeczne podziękowania należą się także uczniom i nauczycielom uczestniczącym w projekcie z wielu placówek edukacyjnych w regionie, a w szczególności Liceum Ogólnokształcącemu nr 1 w Limanowej im. Władysława Orkana, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Tymbarku, Zespołowi Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi, Zespołowi Szkół w Starej Wsi II, Zespołowi Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce, Zespołowi Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie, Zespołowi Szkół nr 1 w Przyszowej, Zespołowi Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Słopnicach, Zespołowi Szkół Samorządowych nr 1 w Limanowej im. Marii Konopnickiej, Zespołowi Szkół Samorządowych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Limanowej, Zespołowi Szkół Samorządowych nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej.

 

Żywą lekcję historii związana z kultywowaną pamięcią i pamiątkami po przodkach uczestniczących w tym ważnym zrywie narodowym dostarczyli ich potomkowie – Helena i Jacek Wąsowicz (Romer) z Jodłownika, Mariola Żuk- Skaryszewska z Przyszowej, a także kolekcjonerzy broni historycznej – Mieczysław Sukiennik i Ireneusz Piszczek.

 W ramach projektu zrealizowano w regionie limanowskim sporo ważnych przedsięwzięć:
- uroczysta Msza Święta 22 stycznia 2013 r. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z okazji 150-tej rocznicy wybuchu powstania styczniowego – koordynator: Karol Wojtas,
- Konkurs na esej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu limanowskiego, koordynator: Katarzyna Drożdż
- Inauguracja projektu 14 marca 2013 r. w Limanowskim Domu Kultury i muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, w ramach której odbyła się rozdanie nagród i sesja popularnonaukowa z uczestnictwem laureatów konkursu historycznego i naukowców, a także koncert Chóru Canticum Jubilaeum, koordynowali: Katarzyna Drożdż, Magdalena Dyląg, Robert Kowalski, Jan Wilk.
- Wystawa „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej (marzec/kwiecień) – realizowana przez całe Forum Małopolskich Oddziałów PTH koordynowana przez Katarzynę Drożdż,
- Warsztaty metodyczne (10 zajęć) dla bibliotekarzy i nauczycieli przedmiotów humanistycznych i plastycznych związane z powstańcami styczniowymi na Ziemi Limanowskiej w maju, październiku i listopadzie – pracę koordynowali: Magdalena Dyląg, Paulina Ablewicz, Anna Budka, Katarzyna Drożdż, Robert Kowalski
- Konkurs plastyczny ”Udział Ziemi Limanowskiej w powstaniu styczniowym” dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z regionu limanowskiego połączony z warsztatami dla dzieci w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej (wrzesień /październik) – koordynowali: Magdalena Dyląg, Paulina Ablewicz, Anna Budka, Rober Kowalski
- 28 październik 2013 r. - otwarcie plastycznej wystawy pokonkursowej „Udział Ziemi Limanowskiej w powstaniu styczniowym” – prezentującej prace uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz wręczenie nagród i wyróżnień dl laureatów w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej (wystawa dostępna dla zwiedzających do końca 2013 r.) – Robert Kowalski, Szczepan Kowalski, Anna Budka, Paulina Ablewicz, Lidia Marek- Jurkowska
- wygłodzenie referatu na konferencji „Z ziemi tej krakowskiej …” w Tarnowie w dn. 8.11.2013 r. „Udział Ziemi Limanowskiej w powstaniu styczniowym” przez Katarzynę Drożdż ( artykuł dostępny w ostatnim numerze Almanachu Ziemi Limanowskiej),
- inwentaryzacja miejsc i grobów związanych z powstaniem styczniowym w powiecie limanowskim
- film dokumentalny „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” – 4 odcinki, z tego jeden jest poświęcony udziałowi Ziemi Limanowskiej w powstaniu styczniowym ( realizowali TVP Dębica) – planowana premiera w grudniu 2013 r.

 

Wszystkie realizowane w projekcie przedsięwzięcia można obejrzeć na Facebooku.

 

 

UM Limanowa, Źródło artykułu: www.miasto.limanowa.pl, Autor zdjęć: UM Limanowa
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
limanowski

Powiat limanowski – powiat w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą jest miasto Limanowa. W jego skład wchodzą gminy Limanowa, Mszana Dolna, Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Łukowica, Niedźwiedź, Słopnice, Tymbark oraz miasta Limanowa i Mszana Dolna.

Powiat zawiera mnóstwo zabytków architektonicznych, a na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej i opactwo cystersów w Szczyrzycu. Zimą okolice są chętnie odwiedzane przez zwolenników sportów zimowych, dzięki licznym stacjom narciarskich.

Dojazd do powiatu umożliwia droga krajowa 28 oraz drogi wojewódzkie 964, 965 i 968.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola