Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Czy Jednoosobowe Działalności Gospodarcze są przygotowane do przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego od 1 stycznia 2018 roku?

Data publikacji: 2018-01-04, Data modyfikacji: 2018-01-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Czy Jednoosobowe Działalności Gospodarcze są przygotowane do przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego od 1 stycznia 2018 roku?

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek comiesięcznego przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego objął także mikroprzedsiębiorców oraz podatników niebędących przedsiębiorcami, czyli wszystkei osoby prowadzącę jednosobową działalność gospodaczą. Jakie są sankcje za niedostarczenie JPK? Warto przeczytać.

Bez względu na istniejący obowiązek, Urząd Skarbowy może w każdej chwili wystąpić do przedsiębiorcy o przekazanie danych w wyznaczonym terminie. Bazy dużych przedsiębiorstw zawierają bardzo dużą ilość danych mierzoną w terabajtach, a zatem generowanie plików JPK może trwać kilka dni. Zgodnie ordynacją podatkową, termin na przekazanie JPK nie może być krótszy niż 3 dni.

„Niewywiązanie się z obowiązku terminowego przekazania plików JPK wiąże się z konsekwencjami finansowymi i karą porządkową w wysokości do 2 800 zł. Dlatego, jeżeli przedsiębiorca nie może w określonym terminie przekazać plików JPK, powinien o tym poinformować organ wskazując przyczyny niedotrzymania terminu oraz wskazać termin, w którym wypełni obowiązek" - informuje Janusz Opala z Kancelarii Księgowej Account z Wrocławia - „W przypadku udowodnienia celowego udaremniania czynności kontrolnych organom podatkowym, podatnikowi grozi kara grzywny do 17 769 600 zł" - dodaje.

Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie złożyć pliku JPK w wyznaczonym terminie, wówczas powinien zawiadomić o tym organ podatkowy, podać przyczyny niedotrzymania terminu oraz wskazać datę, kiedy wypełni ten obowiązek. Praktyka pokazuje, że wszystkie tego typu sytuacje są rozpatrywane indywidualnie przez organ podatkowy.

Lekarstwem na bolączki z danymi i terminami, jest odpowiedni system informatyczny, który gromadzi niezbędne dane i w zdefiniowanej strukturze JPK udostępnia je Ministerstwu Finansów.

„Dla wielu przedsiębiorców oznacza to pilną konieczność zakupu nowych wersji używanych programów lub ich zmiana na takie, które obsługują JPK.

Zakup i wdrożenie zawsze zabiera nieco czasu, zatem styczeń to ostatni moment na przygotowanie się do wypełnienia ustawowego obowiązku informacyjnego" - komentuje Janusz Opala.

Polscy mikroprzedsiębiorcy wyślą swój pierwszy JPK już 25 lutego 2018 r. Czasu jest zatem bardzo mało i zwłoka może być bardzo kosztowna.

 

Centrum Informacji JPK, Źródło artykułu: https://centrumjpk.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
limanowski

Powiat limanowski – powiat w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą jest miasto Limanowa. W jego skład wchodzą gminy Limanowa, Mszana Dolna, Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Łukowica, Niedźwiedź, Słopnice, Tymbark oraz miasta Limanowa i Mszana Dolna.

Powiat zawiera mnóstwo zabytków architektonicznych, a na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej i opactwo cystersów w Szczyrzycu. Zimą okolice są chętnie odwiedzane przez zwolenników sportów zimowych, dzięki licznym stacjom narciarskich.

Dojazd do powiatu umożliwia droga krajowa 28 oraz drogi wojewódzkie 964, 965 i 968.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola