Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Limanowa w HD - Sanktuarium i Krzyż Milenijny

 
Kult Matki Bożej Bolesnej w Limanowej jest niezwykle żywy w ostatnich latach. Jest on ściśle związany z figurą łaskami słynącej Matki Bożej Bolesnej, która jest umieszczona w głównym ołtarzu bazyliki. Jest to rzeźba typu "pieta". Przypuszcza się, że pochodzi ona ze śląskiej szkoły rzeźbiarskiej i mogła powstać w latach 1300-1375. Stare przekazy dowodzą, że przybyła ona z Węgier w związku z falą reformacji w tym kraju, gdy kalwinizm wyrzucał z tamtejszych kościołów obrazy i figury maryjne. Prawdopodobne jakiś pobożny wędrowiec zabrał figurę ze sobą i około roku 1545 umieścił ją na przydrożnej lipie we wsi Mordarka (1 km od Limanowej). W 1753 r. przeniesiono uroczyście figurę do świątyni limanowskiej. W 1966 r. ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła w obecności wielu biskupów, kapłanów i ponad stu tysięcy wiernych ukoronował Panią Limanowską papieską koroną. Po kradzieży korony ponownej rekoronacji dokonał w Krakowie papież Jan Paweł II w 1983 r. wobec milionowej rzeszy wiernych. Na szczycie Miejskiej Góry znajduje się metalowy krzyż, który w momencie wybudowania (na 2000-lecie chrześcijaństwa) był największym krzyżem w Polsce. Ma on wysokość 37 metrów (jest dwa razy wyższy niż na Giewoncie) oraz ok. 350 ton wagi i w nocy jest oświetlony. Przy drodze na szczyt Miejskiej Góry wybudoawno w 2010 r. stacje Drogi Krzyżowej.

 


Sydon777
 
Data pliku video: 2012-07-10, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
limanowski

Powiat limanowski – powiat w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą jest miasto Limanowa. W jego skład wchodzą gminy Limanowa, Mszana Dolna, Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Łukowica, Niedźwiedź, Słopnice, Tymbark oraz miasta Limanowa i Mszana Dolna.

Powiat zawiera mnóstwo zabytków architektonicznych, a na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej i opactwo cystersów w Szczyrzycu. Zimą okolice są chętnie odwiedzane przez zwolenników sportów zimowych, dzięki licznym stacjom narciarskich.

Dojazd do powiatu umożliwia droga krajowa 28 oraz drogi wojewódzkie 964, 965 i 968.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola